Apraksts

AUTORS Kārlis Markss, 1818-1883
NOSAUKUMS Kapitāls : politiskās ekonomijas kritika / Kārlis Markss ; [Eduarda Groševa mākslinieciskais noformējums].
IZDEVUMS Faksimilizd.
IZDEVĒJS/GADS Rīga
Zvaigzne ABC
2010
APJOMS - 1.sēj. : faks., portr., tab.
BIBLIOGRĀFIJA Ietver bibliogr. un rād.
SATURS 1. sēj. 1. grām. Kapitāla ražošanas process
PIEZĪMES Oriģinālizd. 3 sējumos: Rīga : Liesma, 1973-1976
ISBN 9789934011474
UDK INDEKSS 330.14

Eksemplāri

Fonds Adrese Skaits Plaukts Pieejamība
Bibliotēka 01.2 1 Plauktā Var pasūtīt
Bibliotēka-Lasītava 1 Plauktā Var pasūtīt

Anotācija


Apgāds Zvaigzne ABC laidis klajā Kārļa Marksa darbu Kapitāls. Politiskās ekonomijas kritika. Pēdējo reizi šis darbs latviski izdots 1973. gadā. Zvaigzne ABC pārstāvis Kārlis Sīmanis norāda, ka šis izdevums nav jauna redakcija, bet gan pārizdota septiņdesmito gadu grāmata.

Ievērojamais filozofs K. Markss apjomīgo darbu Kapitāls pirmo reizi laida klajā 1867. gadā. Grāmata pasaules slavu iemantojusi ar tajā pausto nesaudzīgo kapitālisma kritisko analīzi. Latviski grāmata izdota trīs reizes, liecina Valsts nozīmes bibliotēku kopkatalogs. Pirmo reizi tā iznāca Pētera Stučkas tulkojumā Maskavā 1924. gadā, kā arī Rīgā 1951. un pēdējo reizi 1973. gadā.

Šoreiz izdots tas pats 1973. gada tulkojums bez jelkādas rediģēšanas. Izdevniecība apzinājusies, ka darba nebūs liela tirāža, bet jauna redakcija izmaksātu pārāk daudz. Darbu tomēr izlemts vēlreiz izdot, bet bez jauna tulkojuma. Grāmatā nav arī kāda akadēmiķa priekšvārds, kurš darbu novērtētu no mūsdienu viedokļa.

Kā norāda Banku augstskolas profesors, Dr.oec., Latvijas Ekonomistu asociācijas valdes priekšsēdētājs, Ventspils Augstskolas asociētais profesors Ivars Brīvers, Marksa Kapitāls ir viena no tām grāmatām, kas vislielākajā mērā ir ietekmējusi cilvēku prātus un ekonomikas zinātnes attīstību. "Pašlaik, kad notikumi pasaulē liek no jauna pārvērtēt ekonomikas teorijas atzinumus, ir vērojama pastiprināta interese par šo pirms pusotra gadsimta sarakstīto darbu. XIX un XX gadsimtu mijā tieši Latvijā Marksa idejas rada auglīgu augsni. Padomju periods ar savu dogmatisko pieeju radīja noliedzošu attieksmi pret Marksu, kaut gan marksisms padomju interpretācijā bija visai tālu no Marksa darbu patiesā gara,” uzsver I. Brīvers. Viņš uzskata, ka tos, kuri cer Kārļa Marksa Kapitālā atrast vieglas atbildes uz jautājumiem par pasaulē notiekošo, jābrīdina, ka tas ir ceļš uz padomju laika kļūdu atkārtojumu.

Ekonomiskās krīzes kontekstā aktualizējies uzskats par liberālās ekonomikas morālo bankrotu. Aizvien biežāk tiek piesaukta nepieciešamība palielināt valsts lomu ekonomikā, kā arī palielināt kontroli pār finanšu sektoru un naudas apgrozību. Kārļa Marksa darbs „Kapitāls” ir nozīmīgākais darbs pasaules vēsturē, kas iestājas par radikālu valsts lomas palielināšanu tautsaimniecībā, norāda izdevniecība.

Zvaigzne ABC novērojusi, ka K. Marksa grāmata „Kapitāls” kopš krīzes sākuma ir viena no pieprasītākajām grāmatām Latvijas antikvariātos. Pēdējos gados „Kapitāls” kļuvis aktuāls daudzās pasaules valstīs: Japānā pirktāko grāmatu sarakstā iekļuvis komikss pēc „Kapitāla” motīviem, savukārt Vācijā un Ķīnā „Kapitāls” uzvests kā mūzikls.

Kontaktinformācija

Ir jautājumi? Rakstiet mums

Palīdzība

Seko mums

Saites