Apraksts

AUTORS Hantingtons, Semjuels, 1927-2008
NOSAUKUMS [Clash of Civilizations]
Civilizāciju sadursme : pasaules kārtības pārveide / Semjuels Hantingtons ; no angļu valodas tulkojis Guntis Dišlers.
IZDEVĒJS/GADS Rīga
Jumava
[2013]
APJOMS - 371 lpp. : graf., kartes, tab. ; 25 cm.
BIBLIOGRĀFIJA Ietver bibliogrāfiju ([329.]-368. lpp.) un rādītāju ([369.]-371. lpp.)
ISBN 9789934111754
UDK INDEKSS 338.1

Eksemplāri

Fonds Adrese Skaits Plaukts Pieejamība
Bibliotēka 01.2 1 Plauktā Var pasūtīt

Anotācija


Grāmatā ir daudz konkrētu notikumu apskatu, tā ir reti spoža, liecina par lielisku izglītību un sevišķi par spēju ieraudzīt pazīstamo jaunā un rosinošā veidā. Šajā grāmatā autors piedāvā rosinošu modeli, kā izprast globālās politikas reālijas 21. gadsimtā.

Šīs grāmatas galvenā tēma ir kultūra un kultūras identitāte, plašākā nozīmē ― civilizācijas identitāte. Tā veido kohēzijas, dezintegrācijas pamatstruktūru un ir pamatā konfliktiem pasaulē pēc Aukstā kara. Piecās šīs grāmatas daļās iztirzāti šī galvenā pieņēmuma aspekti.

1. daļa: pirmo reizi vēsturē globālā politika ir gan multipolāra, gan arī tai piemīt multicivilizācijas raksturs; modernizācija atšķiras no rietumnieciskošanās, un tā nerada ne saskanīgu universālu civilizāciju, ne ārpus Rietumu civilizāciju rietumnieciskošanos.

2. daļa: spēka līdzsvars starp civilizācijām nobīdās ― Rietumeiropas relatīvā ietekme samazinās; Āzijas civilizācijas izvērš savu ekonomisko, militāro un politisko varu; islāma demogrāfija eksplodē ar destabilizējošām sekām islāma valstīs un tām kaimiņos; ārpus Rietumu civilizācijas kopumā no jauna nostiprina savu iekšējo kultūras vērtību.

3. daļa: veidojas uz civilizācijām balstītā pasaules kārtība ― sabiedrības ar radniecīgām kultūrām sadarbojas savā starpā; centieni pārbīdīt sabiedrību no vienas civilizācijas uz citu izrādās neveiksmīgi, valstis grupējas ap savas civilizācijas vadošajām jeb kodola valstīm.

4. daļa: Rietumu universālistu pretenzijas arvien vairāk konfliktē ar citām civilizācijām, visnopietnāk ar islāmu un Ķīnu; lokālā līmenī lūzuma līnijas kari, lielākoties starp musulmaņiem un nemusulmaņiem, rada “radniecisko zemju protesta maršus”, plašākas eskalācijas draudus un līdz ar to vadošo valstu pūles apturēt šos karus.

5. daļa: Rietumu izdzīvošana ir atkarīga no tā, vai amerikāņi vēlreiz atzīs savu rietumniecisko identitāti un rietumeiropieši atzīs savu civilizāciju par unikālu, bet ne universālu, un apvienosies, lai to atjaunotu un saglabātu pret ārpus Rietumu sabiedrību izaicinājumiem. Izvairīšanās no globālā civilizāciju kara ir atkarīga no tā, vai pasaules līderi piekritīs un sadarbosies, lai saglabātu globālās politikas multicivilizācijas raksturu.

Kontaktinformācija

Ir jautājumi? Rakstiet mums

Palīdzība

Seko mums

Saites